Najvažnija dopuna u ekonomiji?

O digitalnoj transformaciji i izvan nje, kako može da se koristi uspešno

Beč (OTS) - Ne prođe ni dan bez saopštenja o IuT-u. Oblak pokriva medijska saopštenja – kod mnogo firmi. Da li je postojao život pre digitalizacije? Granice prete da se razliju. I čovek je u iskušenju da preosmisli stvari još jednom: Da li će mu IuT pomoći? Ili na kraju krajeva je celo čovečanstvo digitalizirano? Šta je sredstvo? Ko je svrha? Hagleitner Hygiene može da unese jasnoću. Jer Hagleitner je pomislio i o vremenu nakon IuT, kada ta reč još nije ni postojala. I time je firma ponovo skočila u hladnu vodu. Sa svetskom novošću, očišćenom. Ili bar ispranom?

IuT: Internet toaleta

Prvo jedan pogled unazad – ka 2005. godini. Tada su konstruktori upravo bili stvorili novu liniju dozatora XIBU. Ti dozatori su trebali održivo da modernizuju toalet i sanitarni čvor. Ko voli da nadgrađuje, uvek misli o najgorem: Sa sigurnošću se neće desiti. Šta znači "neće se desiti"? Šta znači "u najgorem slučaju"? Kada nedostaju najvažnije stvari: higijenski papir i sapun. Sve je to Hagleitner preneo na IuT, na internet u toaletu: I šta treba činiti oko dozatora? Kako je ovde? Danas je dovoljan kratak pogled ka pametnom telefonu i celokupna informacija je pred Vama: nivoi punjenja, količine i broj izdavanja i broja posetilaca. 

Internet toaleta U Zell am See ga nazivaju „pametna kućica“, a Christian Aigner je odgovoran u Hagleitner-u za njega. Šta tačno čini on sa IuT? Aigner ocenjuje proizvod u dva pravca: Lepo je govoriti o digitalizaciji. Ali pre toga treba pomisliti o drugom - o koristi od digitalizacije. I još nešto treba prethodno promisliti: da li je neophodno. Aigner navodi kao primer planove za čišćenje: „Ima ih okačenih u skoro svakom sanitarnom čvoru: Sada je ovde čisto. Nakon jednog sat opet: Sada je ovde čisto. Pitam se: Bilo li je uopšte prljavo?“ Digitalizacija uvek treba da se okreće oko čoveka. Šta ga stimuliše? Kako može jedna firma da učini nešto dobro za ljude? Iznad svega: „Sa kakvom informacijom?“ Jer to je najvažnije, nastavlja Aigner: „informacija i njen kvalitet: Informacije određuju vrednost digitalnog rada.“ 

Digitalizacija pranja posuda

Promena scene: krčma visoko u Alpima. Zašto baš to udaljeno mesto? Jer je put do tamo dug, ali o tome ćemo govoriti kasnije. U svakom slučaju u krčmi ima mnogo ljudi: Salon je pun, baš tog dana. Klupe su zauzete do poslednjeg mesta. I tada se dešava nepredvidljivo: Perionica štrajkuje. 

Eto poznatog "neće se desiti", to je baš taj "najgori slučaj", ali nazad na pitanje: Šta je neophodno? Hagleitner ima jasan odgovor: čisto posuđe bez glavobolje. Ne samo za taj trenutak, nego i 24 sati na dan, 7 dana u sedmici, 365 dana u godini. Tačno za takav slučaj je Hagleitner uključio perionica u aplikaciju. Jer pametni telefon je svuda pod rukom, čak i na 2.000 metra visine. Treba li da tražimo trgovca mašina? Da dođe po visokoplaninskim drumovima i pešačkim stazama? Ili možemo sami da popravimo problem? Problem može da se otkrije najviše za sedam minuta. Da li je uopšte u dozirajućem sistemu? Aplikacija daje točan odgovor čak za tri minuta, kao digitalni servisni tehničar. To je uključeno u novi sistem za dozirane Hagleitner-a. Ta svetska novost se zove integral 4PLUS i od 1. oktobra je na tržištu.

Eto nedvosmislenih činjenica:

  • integral 4PLUS je sistem za profesionalnu perionicu: Uređaj za doziranje, sredstvo za čišćenje, sjaji, aplikaciја i to je sve.
  • Sredstva za čišćenje su jako koncentrisana: 4 kilograma daju do 1.500 čistih korpi. To označava 25.000 čaša. Ili 20.000 tanjira.
  • Svaki patron ima sopstven čip za radiofrekventnu identifikaciju. Mešanje proizvoda? Saopštenje o grešci.
  • Uređaj za doziranje može da se montira bilo gde: iznad stola, pod stolom – gde god ima mesta za njega. Ne pipajući elektroniku mašine za pranje posuđa.
  • Sredstvo za čišćenje i voda staju u tačno neophodnoj proporciji. integral 4PLUS se odlikuje i ovim. Jer obični sistemi su zavisni od vodovoda što vodi do predoziranja: Do 70 procenta više sredstva za čišćenje čine vodu za pranje nepogodnom. Kod Hagleitner je različito – zahvaljujući patentiranoj preciznoj pumpi: Ovde je odlučujuća količina vode.

Ali odlučujuća može da postane i aplikacija – za tehnološku budućnost: Postoji li predstojeće održavanje? Aplikacija se prijavljuje blagovremeno. Dali je sredstvo za čišćenje na kraju? Ili desalinizacija? Aplikacija oglašava alarm – i pomaže za naknadnu narudžbu. Ako se nešto ne čisti? Aplikacija zna savet. I još nešto što može aplikacija: Dati pregled: Koliko posuđa će biti oprano? Koliko je utrošeno hemije? Kolika je potrošnja vode? Kolika je potrošnja struje? Ovde taj period, tamo drugi: Poređenje se isplati – i pomaže da budućnost kreiramo.

„Danas je pametni telefon nešto normalno“, kaže Helena Aberger, odgovorna za integral 4PLUS kao produkt menadžer za perionice u Hagleitner-u. „Je li uvijek tako bilo? Pre petnaest godina?“ Kamera se je trajno nastanila u pametnom telefonu. Osim toga kompas, karte i navigacija: „Muzika budućnosti. – Muzika budućnosti koja se danas podrazumeva. Podrazumeva kao što će se podrazumevati aplikacija HAGLEITNER-a za perionicu posle pet godina.“ 

Vizija sanitarnog čvora 2044

Promena scene: Beč, 02.10.2018. – Hagleitner Hygiene poziva na najčistiju pres konferenciju na svetu. Na ekranu teku futuristički filmski kadrovi – grad, gledan iz ptičje perspektive. Je li to aktuelnost dana? Od mikrofona zvuči glas: „Zamislite da vreme može da leti i slećete u 2044. godinu.“ Onaj koji učestvuje videće, kao putnik, svet sutrašnjeg dana. Radnja se nastavlja u čekaonici aerodroma, hologramski ručni časovnik pokazuje put. Časovnik pokazuje i šta je rezervisano: „tuš u toaletu, zabavni paket spoljnjeg izgleda kao od drveta“ – Hagleitner poziva goste u sanitarni čvor budućnosti – sa robotom za čišćenje, vratima-harmonikom od "pametnog" stakla, živom LED-animacijom na zidu: Iz poda je iznikla trava, jedno drvo nežno maše lišćem. Tako će sanitarni čvor postati idilična slika prirode. Ili kakvim bi trebalo još postati: konfigurisan, individualiziran, personalizovan. Sa visokom tehnologijom u svakom pravcu: „Odozgo struji sapun u peni, voda se pljiska […], infracrveno svetlo suši“, priča diktor.

Ali zašto uopšte higijenska firma iz Zell am See misli o 2044. godini? Vlasnik i izvršni direktor Hans Georg Hagleitner objašnjava: „Onaj koji želi da formira budućnost, treba da može jednu stvar: da crta slike.“ Da li se to odnosi i na digitalnu transformaciju? Da, kaže Hagleitner. „Jer slike su kao putna karta za zaposlene i za klijente.“ I on već vidi sledeću sliku pred očima. Do 2020. svi dozatori i uređaji za doziranje treba da mogu da se povezuju sa oblacima, kakvi će se neprekidno stvarati. Hagleitner govori sasvim slobodno. Zašto je toliko direktan? Odgovor stiže brzo: „Jer sada mišljenje započinje da se povezuje sa delovanjem.“

Upiti i kontakt:

Hagleitner Hygiene International GmbH
Bernhard Peßenteiner
portparol za štampu
+43 5 0456-11303
bernhard.pessenteiner@hagleitner.at

www.hagleitner.com