Slovensko

Choroboplodné zárodky v ústavoch sociálnej starostlivosti - dezinfekcia pomáha proti neviditeľnému nebezpečenstvu

2011-20-05

Používanie hup
To, že je hygiena rúk dôležitá, nám vštepovali už od detstva - len si spomeňme: „Po toalete a pred jedlom si treba umyť ruky!“

Takto sa síce z rúk odstráni 80 % choroboplodných zárodkov, ale zvyšné baktérie a vírusy zostanú na koži. Ľahko sa potom prenášajú na okolitých ľudí alebo predmety a u starších ľudí s oslabeným imunitným systémom môžu vyvolať infekcie. Z toho dôvodu je dezinfekcia v ústavoch sociálnej starostlivosti dôležitou a podstatnou témou. Ako ju však zvládnuť? Na jej zvládnutie sú nevyhnutné vedomosti o potrebných opatreniach a vytvorenie a šírenie povedomia o nebezpečenstvách prenosu choroboplodných zárodkov.

Hygiena znamená zachovanie si zdravia, resp. ochranu pred ďalšími ochoreniami. To, aký význam dnes dezinfekcia má, vidíme na šírení vírusov, napríklad norovírusov (spúšťače hnačkových ochorení) alebo vírusu prasacej chrípky H1N1.  Zbližovanie sa svetovej populácie v dôsledku rastúcich možností cestovania je spomedzi iných rozhodujúcim dôvodom šírenia takýchto choroboplodných zárodkov.

Dezinfekcia jednoducho musí byť. Pravidelnou dezinfekciou, ktorá sa robí poriadne, sa môže dosiahnuť v ústave sociálnej starostlivosti vysoký štandard hygieny, vďaka čomu sa chránia ľudské životy.

Predovšetkým je dôležité venovať zvýšenú pozornosť spôsobom prenosu choroboplodných zárodkov. Oslabené imunitné systémy starších ľudí v ústavoch sú prirodzene náchylnejšie na infekcie ako v prípade zdravých, mladých ľudí, a zdravie obyvateľov v týchto zariadeniach by sa nemalo dodatočne ohrozovať rukami a predmetmi s choroboplodnými zárodkami.

Väčšinou sa baktérie a vírusy dostávajú do ľudského tela rukami, resp. používanými predmetmi, ako sú prevezové vozíky alebo manžety na meranie krvného tlaku. Z toho dôvodu má dezinfekcia rúk pre obyvateľov, pre personál vykonávajúci opateru a čistenie, ale aj pre návštevníkov veľký význam. Len takto je možné zabezpečiť hygienickú bezpečnosť pre všetkých v ústave sociálnej starostlivosti. Prenášanie choroboplodných zárodkov sa zastaví a žiadne nebezpečné vírusy a baktérie sa nedostanú do ústavu ani zvonka. Obyvatelia sa budú cítiť lepšie a budú zdravší.

Keďže sa choroboplodné zárodky môžu prenášať aj v čistiacich pomôckach, je potrebná jednoduchá a efektívna plošná dezinfekcia zariadení a predmetov. Vďaka alkohololovým jednorazovým utierkam sa môžu plochy jednoducho dezinfikovať bez toho, aby ste sa museli starať o dobu pôsobenia alebo koncentráciu. Po dezinfikovaní sa utierky likvidujú, a tak sa eliminujú aj choroboplodné zárodky. Aj nevyškolenému personálu sa s týmito produktmi vykonáva dezinfekcia jednoducho.

Dezinfekcia bude v budúcnosti prebiehať bezdotykovo, čo poskytne vysoké pohodlie pre používateľa. Najdôležitejšie pritom je, že sa choroboplodné zárodky na dávkovačoch, predmetoch a zase na ďalších ľudí nemôžu prenášať. Okrem toho existuje možnosť namontovať dezinfekčné zariadenia všade - napríklad na prevezový vozík - alebo pohodlne postaviť na stojan.